poniedziałek, 13 maja 2013

Sara Grant: Neva

Zamknięty świat pod Kopułą. Kontrola rządowa obejmuje każdy aspekt życia obywatela i niemy krzyk ku wolności, tak cenzurowanej i zabronionej.
Neva Adams żyje w zamkniętym świecie Kopuły. Jej ojciec pracuje w ministerstwie historii starożytnej, co ma swoje wady i zalety. Dla władzy jest niemal nietykalna, ale znajomi nie mają do niej zaufania. Razem z Sanną, najlepszą przyjaciółką, organizuje małe protesty i wstępuje do ruchu oporu. Pragnie powrotu do normalności i dawnego życia. Jednak rząd nie chce, by ktokolwiek wyszedł poza Kopułę, mało tego, przesiedlają ludzi do Miasta, by prościej było ich kontrolować.
W tym niecodziennym otoczeniu Neva odnajduje prawdziwe uczucie. Wszystko było by dobrze, gdyby nie fakt, że Braydon, w którym jest zakochana, jest chłopakiem Sanny. Podczas jednego z protestów, pod osłoną mroku, Neva całuje się z Braydonem, nie do końca zdając sprawę, że to on. Żadne z nich nie chce skrzywdzić Sanny, jednak nie potrafią trzymać się od siebie z daleka.
Wśród nich jest zdrajca. Komu można zaufać? Czy uda się Nevie uciec od zakłamanego otoczenia i kontroli władz?
Kolejna wspaniała książka. Sara Grant wykonała kawał dobrej roboty, kreując zamknięty świat i niecodzienne działania rządu. Niektóre momenty wręcz wstrząsają Czytelnikiem. Właśnie w tym pokręconym świecie kiełkuje ziarno miłości – między zdradą, fałszem, życiem w maskach i wzajemnym oczernianiem. Tam jest dla niej najlepsze miejsce.
Podoba mi się, że ta pozycja nasuwa na myśl pewną wartość: siłę przyjaźni i więzów międzyludzkich. Mimo wielu zgrzytów, różnic i niechcianych emocji Neva i Sanna dalej pozostają przyjaciółkami. Tu jest ta siła – zaufanie do drugiego człowieka. Zawsze jest nadzieja.
Pouczająca i jednocześnie pełna kontrastów książka, naprawdę polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz